Tudom most azt gondolod, hogy semmit, tél van. Dehogy nem, annál is inkább, mert a 2023-as január eddig igazi tavaszi hangulatú a 10 fok feletti hőmérséklettel. Van némi eső is, ami nagyon kell, mind a kint lévő virágpalántáknak, mind a sok-sok éves fáknak. Hamar sötét van, így mire hazaérünk a munkából sokszor már sötét van, nem tudunk kimenni. Megmutatom, hogy én mit csinálok januárban, amit bent is lehet.

Hiányoljuk a kertet, mert kikapcsolt, feltölt, stresszoldó és mozgásba hoz. Valójában tényleg nincs annyi feladat, de azért mindig lehet találni ezt-azt hétvégére, amikor még világos van, lássuk ezeket a teendőket is.

Pszt, azért mire végére értem a blogbejegyzésnek magam is elcsodálkozom, hogy mennyi kerti tevékenység jutott erre a hónapra is.

Virágos könyvek, újságok olvasása

Olvasás, ilyenkor van rá időm, hogy az év közben begyűjtött, letöltött könyveket olvassam lapozgassam. Ahogy haladok előre abban, hogy tanulom a virágokat egyre több hasznos információt fedezek fel bennük, vagy visszaigazolást kapok, hogy valamit jól csináltam.

Rendszeresen járok kirakodó vásárokba és a könyvárusoknál már jó néhány hasznos könyvet találtam, pl. a tulipán, vagy a krizantém termesztésről. Az idén ajándékba is kaptam virágos könyveket. Átlapozom őket, elolvasom, ami aktuálisan érdekel, vagy kérdés bennem. Elég, ha tudom a tartalmát és amikor pont olyan gondom, vagy kérdésem lesz, akkor meglesz hol van az infó. Sok könyvet rendeltem az amazonról is, amit a Kindle segítségével egy tableten van lehetőségem olvasni, ez jó, mert több könyvet is el tudok magammal vinni.

Gyűjtöm a kertészeti újságokat is, mindig van benne egy-egy hasznos tanács, a virágismertető.

Ezek lapozása mindig elrepít a célom felé.

Virágos kert tervezése

Legyen bármekorra is a kert, az udvar, a terasz most van idő arra, hogy álmodozunk a tavaszi és nyári virágokról. Van úgy, hogy én is végig sétálok a kertemben és azt látom már sehol nincs hely, de amikor mérek azért még beszorítok néhány ágyást.

Nekem pl. segített, hogy fentről látom egyben a kertemet, mert nekem így objektívebb, számolhatóbb a területe. Jobban meglátom, hogy mit is lehet rajta alakítani, ez így történt tavaly januárbanb is, és egészen sok új ágyást alakítottam ki. Sőt azt is jobban észre vettem, hogy melyek azok a növények, amelyeket el szeretnék távolítani, mert nem hasznos, vagy különleges, de ellenben igen sok helyet foglal el.

Nem csak légifelvételeket készítek, hanem az egyes részekről és igyekszem meglátni, hogy mi az, ami zavar, nem odaillő, vagy hol van még lyuk, amit ki lehet tölteni. Szezonban már nincs mindig erre idő.

A tervezéshez tartozik a magok és növények felkutatása, beszerzése is. Most van idő weboldalakat böngészni és felkészülni a vetésre. Ha megvan a terve, hogy pl. mit kell kiszedni, akkor azokat a fagymenetes napokon, mint amelyenek a mostani januárban voltak kiásható és további felhasználásra előkészíthető (pl. ágapritóban mulcsoláshoz).

Januári nagy feladatom az új tanyám ágyásainak megtervezése.

Téli magvetés

Unalmas, sötét januári estéken, ha már megterveztem a jövő évi virágokat, akkor amit csak lehet indítok is magról. Sokkal több olyan virág van, amit már most elültethetünk, mint azt gondolnád.

Ők a hidegtűrő virágok, amelyek nem csak túlélik a fagyos napokat, hanem egyenesen igénylik ahhoz, hogy erős, ellenálló virágok legyenek belőlük.

Itt megtalálod, azokat, amelyek alakalmasak téli vetésre>>  Előnye, hogy kint remekül megvannak és nem kell az ablakpárkányodat telepakolni velük.

Készítettem egy blogbejegyzést és egy videót is, arról, hogy én hogyan csinálom, nézd meg.

Levendula téli metszése

Mikor metszük a levendulát?

Ősz, tél, tavasz?

Nekem eddig mindig akkor sikerült csak, amikor már nincsenek levelek a fákon. Most egy napfényes, meleg januári vasárnap csináltam meg. Semmi nem veszett kárba, hiszen a levágott hajtásokat, ágakat ledaráltam és a bokrok közé szortam. Igaz, nem túl gyorsan, de termőtalaj lesz belőle.

Május végén / június elején aztán csak győzzem szüretelni a virágokat, amiből évek óta szörpöt készítek. De idén koszorú is lesz belőle.

70 tő levendula várja, hogy kiköltözzön majd a tanyára, tavasszal telepítem őket. 2-3 év lesz mire olyan bokrok lesznek, mint az itthoni.

Évek óta, az első virágzás után is visszametszem a bokrot és nyár végén mindig van egy másodvirágzás, ami a fagyokig kitart, a virág jóval kevesebb, de csokrokban jól mutat és különleges szeptemberben.

Akkor metszük meg a rozmaringot is és készítsünk koszorút belőle

A rozmaring bokrom ránött egy kicsit a levendulára, ezért az 1/3-át eltávolítom. A rozmaring, ha jól érzi magát egyre terebélyesebb lesz és nem csak felfelé, hanem oldalra is terjeszkedik, úgy, hogy a lelogó ágai, ha leérnek a földre, könnyen kigyökeresednek. Bár csodás harsogó zöld, de a téli időszakban nyugalomban van és most van itt az ideje, hogy a felesleget egy fiatalító metszéssel eltávolítsuk.

Ha kigyökeresedett ágakra bukkansz ültesd el, részletesen megmutatom a videóban, hogy én hogyan csinálom.

A levágott ágakból én most koszorút kötöttem és ajándék lesz belőle. De kis csokrokat is lehet kötni fűszerként és azt elajándékozni, ha megszárad, úgy is jó. Vagy persze magadnak megszárítod a levelét és fűszerezel vele. A férjem pl. kis tüll zacskóba a kocsijába tette illatosítónak, időnként megdörzsöli.

Ültessünk tulipánt és nárciszt avagy a tavaszi hagymásokat

Utolsó pillanatban!

Na jó, a tulipán ültetés nekem évek óta januárra marad.

Ősszel érkeznek a hagymások, ha rendelsz, és a legjobb, ha novemberben kiülteted őket. Nekem ez valahogy sosem sikerül, még jó, hogy januárban mindig vannak olyan meleg napok, amikor a föld lazán megművelhető, mert a hőmérséklet nem fagypont közeli. És íme egy újabb ok, amiért januárban kertészkedem.

A titok, hogy addig is hideg helyen, fűtetlen házban tartom őket. Igaz, hogy áldozatul esik néhány darab és penészes lesz, de ez elenyésző. Ezeknek a hagymásoknak min. 12-14 hét hideghatás kell, hogy virágot is hozzanak, ne csak zöldet.

2750 hagymát rendeltem, aminek kb. a felét cserepekbe raktam rétegesen, tulipán és nárcisz lasagnékat készítettem, ez még november végén elkészült, úgy 60 db. lett. Gondosan válogattam, hogy passzoljanak a színek és egyszerre nyíljanak, mert nekem nem tetszik, ha az egyik bimbós, a másik pedig már szárad el. Időben feltöltjük a webshopba és lehet majd vasásárolni belőle akár anyáknapjára. A cserepes tulipánok hetekig virágoznak majd.

Mit csinálj a januárban vásárolt évelővel (árnyékliliom)?

Egyszerűen nem lehet ellenállni, ha az ember elmegy bevásárolni és éppen évelőkkel van tele az áruház, ami majd késő tavasszal hajt ki.

Tulajdonképpen most csak gyökereket, gumókat lehet venni, amelyeknek ki kellene bírniuk a tavaszi kiültetésig.

Ilyenkor több lehetőség is van, hogy mit csinálj. Leviheted a pincédbe, hogy sötét, hüvős helyen legyen, berakhatod a garázsba, egy fagymentes melléképületbe, stb.

Én megpróbálom a legtermészetesebb körülmények közé tenni, már ha az időjárás engedi, nézd meg a vidóban HOGYAN.

Még nincs vége a januárnak vár néhány kerti feladat, ezért folytatom majd ezt a blogbejegyzést.

E-mail cím:*
Név:*
Keresztnév:*
Hozzájárulok, hogy Berényi Zsuzsa számomra virágtémában értesítéseket és e-DM-et küldjön.:*
Elfogadom az adatkezelési nyilatkozatot:*