Könnyű beleszeretni ezekbe a csodálatos, változatos, ezerszínű virágokba

A nagymamámnak rengeteg dáliája volt, ő is imádta a virágokat. Nálam FŐ VIRÁGNAK számít a termesztés során.

Manapság reneszánszukat élik és újra trendi virágnak számít a virágkötők között is. Akár Gombóc Artúr is mondhatná van:

  • óriás
  • törpe
  • gömb
  • kaktusz
  • pompon
  • egyszerű virágú
  • félig telt virágú
  • telt virágú…

Mindenki megtalálja a kedvencét.

Nálunk nem telel át, ezért azt tapasztalom, hogy sokan túl bonyolultnak találják a nevelését, ezért most egy videóban és egy leírásban összegyűjtöttem, hogy mit kell tudni róluk. Csak vedd ki magadnak az egész nevelési folyamatból azt amit szívesen csinálsz, és élvezd a saját dáliádat.

Hol és mikor kell dália gumót vásárolni?

Sok webáruház már az év végén, de legkésőbb januárban felrakja az az évi választékot, érdemes szemfülesnek lenni és többször ránézni, mert a legnépszerűbb fajtákat gyorsan elkapkodják. Ezek a gumók többnyire Hollandiából érkeznek.

Nagyobb élelmiszer áruházak, barkácsboltok, kertészeti áruházak is kínálják őket tél végén, kora tavasszal.

Én is vásároltam már több helyről, tapasztalatom, hogy webáruházból minőségibb gumókat tudtam beszerezni. A bolti árú annyira ki van száradva, és össze van törve, hogy nem biztos, hogy kihajt, sajnos sokkal jártam így. Igaz olcsó, de akkor is kidobott pénz. Talán előnye, hogy korán megvásárolva lehet hajtatni dugványokat belőle, mert sokszor a webáruházból rendelt gumók éppen az ültetés előtt érkeznek meg a vásárlóhoz. Szóval a “boltinál” jól nézd meg, ha tudod a gumó minőségét.

A képen a felső sorban lévő gumók még tuti életképesek, de az alsó sor már nem fog magához térni, ne is próbálkozz vele.

Mit tegyél ha megérkezett  a dália rendelésed?

Először is boldogság van, de nagy valószínűséggel még nem tudod kiültetni, mert az utolsó fagy még nem jött el, de addig is tárolnod kell valahol, valahogy.

Javaslom, hogy ne halogasd, hanem azonnal csomagold ki és vizsgáld meg a gumókat. A legtöbb esetben még rajta van a gyökere, sokszor némi föld. Tisztísd meg, ha nagyon földes meg is kell mosni, hogy lásd a szemeket. Vágd le a hosszú gyökereket, azok ültetésig úgy is elszáradnak, addig pedig pedig mindenben is felakadnak. Lesznek gumók, amelyek sajnos letörnek ezeket nyugodt szívvel távolítsd el. Ha érzel hozzá bátorságot oszd fel a gumót, így nem csak egyetlen növényed lesz, hanem akár 5-10 db is. Nem a gumó mérete számít (azért legyen egy AA-s ceruzaelem nagyság felett) hanem, hogy legyen rajta SZEM. Lentebb a videóban bemutatom hogyan kell ezt csinálni. Tároláshoz én vermikulittal töltött nylon tasakba teszem a gumókat ültetésig.

Dália hajtatása

Nem csak a gumók osztásával tudsz több tő dáliához jutni, hanem hajtatással is. Ehhez kb. március közepén el kell ültetned a gumókat bent a lakásban. Jó, ha le tudod fedni őket, hogy megfelelő párát biztosíts, amíg beindulnak a szemek. Plusz pont a nevelőfény, de csak néhány gumó miatt nem éri meg beruházni, egy íróasztali lámpával is tudsz időben több fényt biztosítani, mert márciusban még kevés a nappali órák száma. Ha minden rendben a gumóval, akkor 2 héten belül kihajt és lehet szedni róla a hajtásokat. A hajtásokat akkor kezd el szedni, ha min. 8-10 nagyságú.

Távolítsd el róla az alsó leveleket, mártsd gyökereztető hormonba és tedd virágföldbe. Én 12 cm-es cserepébe 4 hajtást tettem. Ha többféle gumód van címkézz, mert úgy sem fogsz emlékezni a fajtákra. A dália dugványoknak min. 6 hétre van szükségük, hogy gyökeret ereszenek. Jobb, ha többel próbálkozol, mert nem biztos, hogy mindegyiknek sikerül gyökeret növeszteni. Fény, meleg, pára, víz és türelem kell a sikerhez.

Dália kiültetése

Igaz a dália gumókat az utolsó fagy után szabad csak kiültetni, ami Magyarországon május közepe/vegé, de ez tájegységenként változik. Én szegedi vagyok ezért simán kiültetem árpilis legvégén május elején, mert durva többnapos fagy már nem jár erre. A dáliákhoz kiszoktatás nem szükséges, de én ültetés előtt néhány nappal kiviszem őket.

A dáliákat 30 cm távolságra kell ültetni egymástól, a sorok között pedig 45 cm hagyj. A hajtatott dáliákat kicsit mélyebbre úgy 15 cm-re kell ültetni, persze így a már megindult szárak földbe kerülnek. Nálam ez tavaly hiba volt, hogy nem kerültek elég mélyre, ez azt eredményezte, hogy eldőltek a növényeim, amint nagyobbak lettek. A sima gumókat pedig 10 cm-re helyezd, ha mélyebben vannak nehezebben hajtanak ki, és akár ki is száradhatnak. Legegyszerűbb, ha az oldalára fekteted, úgy hogy a szemek felfelé nézenek. A dugványokat lehet egy kicsit később kiültetni az esetleges fagyveszély miatt. Érdemes mulcsozni a talajt.

FONTOS addig ne öntözd meg, amíg elő nem bújnak a kis hajtások, mert különben elrohadhatnak a gumók. A szárak megjelenése jelzi, hogy gyökeret vert a dália és ezen túl leher rendszeresen öntözni. A legjobb a cseppegtető öntözés, de a lényeg, hogy mindeképpen csak a tővét szabad locsolni végig.

Amikor kb. 25-30 cm magas ki kell csípni a közepét, hogy elágazon és minél több virágot hozzon. A dáliáknak én mindig teszek támasztékot is, ezt már érdemes az ültetés után nem sokkal mellé tenni. Erről majd készül videó időben, szóval látogass vissza majd erre az oldalra.

Dália ápolása, betakarítása

Napfény és víz. Min. 6-8 óra teljes napfény érje. Ha késő délután, kora este már árnyékba, szűrt fénybe kerül az nem gond. A dália szereti a vízet, de ha nincs tartósan 40 fok, akkor nem kell minden nap öntözni, és úgy is látszik a növényen, ha szomjas. A gumók maguk mini víztározók. Nem érdemes túltápoldatozni sem, mert akkor inkább csak leveleket fog hozni és elmarad a bőséges virágzás. Én a szezon vége felé lombtrágyával szoktam permetezni 2-3 alkalommal.

Kártevők. Voltak, vannak, lesznek. Én elsősorban dipellel szoktam védekezni, ha megjelenek a kis hernyócskák… ez egy biokertészetben is használható szer, olvasd el a csomagolásán pontosan hogyan kell használni. Bevásároltam tüll zsákokból, az idén kipróbálom, hogy ezzel védem meg a virágaimat.

Gombásodás, főleg a leveleken, ezért is fontos az ültetési távolság, hogy kellően szellős legyen. Az, hogy locsoláskor csak a tővét öntözd. Én pluszban nyár közepén az alsó leveleket le szoktam szedni, hogy a levegő jobban tudjon mozogni a növények alatt.

Betakarítás. Tudd, hogy a dália nem nyílik tovább, ezért akkor kell leszedni, ha már teljesen ki van nyílva. Ez az a virág, amit muszáj folyamatosan vágni, imádja, mert akkor egyre több új virágot hoz. A lényeg, hogy minél hosszabb szárral vágd le, ott is el fog ágazni, mint az ültetés utáni csípésnél, és újabb virágot nevel. Ha túl rövid szárral vágod le, akkor majd egyre rövidebb szárú virágokat kapsz. Érdemes korán reggel, minél hűvősebb időben szüretelni és közvetlenül vízbe tenni. Én le szoktam szedni az összes levelét, mert sokkal tartosabb. Hűvös helyiségben 4-6 napig bírja. Viszont ne tedd hütőbe, mert -2 nappal kevesebb lesz az élettartalma. Tipp: minden nap adj  neki friss vízet és vágd vissza a szárát egy kicsit.

Dália felszedése, téli raktározása

Megértelek, lehet, hogy ez túl sok már ahhoz, amit szívesen megteszel egy virágért, hidd el sokáig nekem sem volt dáliám, mert ez már túl macerás volt. Aztán egyszer csak úgy jött, hogy megpróbálom és sikerült. Szóval azzal sincs semmi gond, ha ősszel levágod tövig és a gumót a földben hagyod, vagy rádobod a komposztra, de ha már kiástad akár el is ajándékozhatod.

A dália az első fagyokig virágzik, sőt kiválóan érzi magát a hűvös őszben. Aki szeretne jövőre is megmenteni a saját gumókból, akkor a második fagy után kell felszedni őket. Onnan fogod látni, hogy kiszedhető, hogy megfeketedik a levele. A felszedéshez először távolítsd el a szárakat és óvatosan ásd ki a gumókat, érdemes jó messze a tőtől próbálkozni kifordítani, mert néha hatalmas új gumók nőnek. Ha ültetél dugványokat is, akkor cuki kis gumók lesznek eredményképpen. Ha fontos a pontos fajta már most címkézd fel a töveket, ahogy kiásod.

Fontos, hogy minden földet alaposan moss le róla, mert ha rajta marad az rothadást okozhat. Fagymentes helyen 1-3 napig szárítsd a gumókat úgy hogy a szárukat lefelé fordítod. Mivel üreges a dália szára megállhat benne a víz, ami szintén rothadáshoz vezet.

Én minden komposztra szánt növényt ledarálok ágaprítóval és kiszórom a kertembe, tavaszra komposzt lesz belőle, így teszek a dália szárával is, imádom az illatát. Most jön a gumók felosztása, ha nem akarsz vele vacakolni, akkor nem kell, csak csomagold el és jövőre minden indulhat újra, arra számíts, hogy a gumóid min. a duplájára nőnek majd. Ha több növényt szeretnél, akkor érdemes felosztani a gumókat, ezt a videóban részletesen megmutatom hogyan kell. Egyetlen gumóból is lesz virág és minden évben újabb és újabb gumók… csak arra figyelj legyen nyaka és a koronáján szem (ezt is mutatom a videóban).

Csomagolhatod simán papírba, hogy egy kicsit szellőzön, vagy vermikulitba – így kevésbé szárad ki. Én a pincében tárolom, a lényeg a fagymentes, hűvös, sötét hely. A tél folyamán egyszer/kétszer ellenőrizd, hogy nem történt-e rothadás, vagy penészesedés. Ha ilyet tapasztalsz vágd le, ha még menthető a többi rész.

Egy kis személyesebb emlék, dáliák között én és a mamám. Nagymamám izzig vérig VirágBolond volt, és sokat tanultam tőle. Ő azt is jól csinálta, hogy csak leült és élvezte a virágokat. Sokszor mondta, amikor odaértem hozzá, hogy ‘gyere mutatok valamit’ és az mindig egy éppen nyíló virág volt.

Ééééés tavasszal mindent kezdünk előről…

Ha kérdésed van tedd fel hozzászólásban.