Igen-igen, már nem csak őszi és tavaszi, hanem téli vetés is lehetséges, persze nem mindegy milyen növényekkel teszed ezt. Hiszen vannak olyanok, amelyek kifejezetten hálásak a hidegért, mert az szükséges a mag kicsírázásához. Tudom, őrület…

No de mik is alkalmasak téli vetésre?

  • Évelő magok,
  • hideg idős zöldségek,
  • hidegtűrő egynyári növények és virágok.

Tulajdonképpen minden olyan mag, aminek az útmutatóján szerepelhet az önvető, magját elszórja, vesd el ősszel, kora tavasszal, hideg rétegezés, hidegtűrő, évelő kifejezés.

Időt nyerhetsz magadnak ezzel a módszerrel, ráadásul nem kell rájuk fűteni, vagy éppen hűteni, nem szükséges őket lámpázni, mindezt a természet megteszi.

Szóval akkor milyen virágok?

Én most a virágokat említem…

Calendula, Celosia, Cosmos, Petunia, Tátika, Ammi, Sarkantyúvirág, mákvirágok, Rudbeckia.

Téli vetés egyszerűen

Ahogyan én csinálom, pontos részletek a videóban. Nézd meg!

A “konténer”, amibe vethetjük….

Ételes doboz tetővel, üdítős, nagy olajos flakon, stb. Ez lesz a te miniatűr „üvegházunk”. A lényeg, hogy műanyag, vagy fólia anyagú legyen, ami bírja a hideg időjárást. Legyen átlátszó teteje. 4-5 cm föld elférjen benne és maradjon hely a kis palánta növekedésének is.

Én a legegyszerűbbet választottam, mivel időnként rendelek ebédet összegyűjtöttem a dobozokat, ez lehet bármilyen formájú, de megjegyzet a szögletessel könnyebb dolgozni. Kerekbe olyanokat teszek, amiből csak néhány növényt szeretenék.

A föld, amibe vetem…

Nekem legjobb az általános virágfől föld (Florimo) vált be, amit mindig átrostálok és adok hozzá egy kis vermikulitot és kókusz rostot, hogy jobban megtartsa a nedvességet.

Mikor vessük…? 

Nincs rá pontos ütemterv, a lényeg, hogy már tartósan legyen kinn fagykörüli hőmérséklet. Én január közepén szoktam indítani. A magok csak akkor fognak beindulni, ha a környezeti tényezők a legalkalmassabbak számukra.

A folyamat, ahogy csinálod…

Nézd meg fentebb a videóban, de ha olvasni szeretsz összefoglalom itt:

  • Lyukaszd ki az alját és a tetejét a gyűjtött dobozoknak, hogy fentről kaphasson vízet és alul elvezesse a felesleges nedvességet.
  • Tegyél bele 3-5 cm nedves földet.
  • Tedd a magot a föld tetejére, én nem szeretem szórni, inkább szabályosan rakom, hogy később könnyebb legyen szétválasztani.
  • Az apró magokat hagyd a tetején, ami nagyobb, azt nyomkodd picit a földbe, de ne mélyen. Tetejére szórhatsz vermikulitot, de ez opcionális, ez nem engedi elpárologni a nedvességet.
  • Ha mégis nedvesíteni kell, akkor csak is permetezd, hogy a magok a helyükön maradjanak.
  • Nincs más dolgod, mint lefedni a tetővel és kitenni a hidegre, napos helyre.

Ennyi.

Nem nehéz, kicsi időráfordítás és ott hagyhatod őket tavaszig.

Amire figyelned kell…

Ha nagyon száraz a tél és alig esik valami kiszáradhat a földje, ezért én rendszeresen meglocsolom. Nekem nem vált be a locsolás a tetőn keresztül, nem jutott bele elég víz. A másik módszer amit még csinálok, hogy vízzel teli szívató tálcába állítom a dobozokat, ehhez esővizet szoktam használni. Ha jól átnedvesedett a föld visszateszem a helyére.

Amikor már kihajtottak a kis palánták, arra kell figyelned, hogy ne legyen túl melegük, ha rájuk tűz a nap, ilyenkor tényleg igazi üvegház hatásnak vannak kitéve és gyorsan kiszárad a föld és akár ők is. Ha elég nagyok és erősek én le szoktam venni róluk a tetőt, ez után mindenképpen öntözni kell és figyeld az időjárást, a kóbor fagyoktól még vissza kell takarni őket.

Mikor ültesd ki… ?

Ha már nem fagyott a talaj és megmunkálható, és van néhány levele a virágodnak itt az ideje, hogy a földbe ültesd. Én ültetés előtt még szeretem őket egy kicsit felerősíteni ezért nevelő tálcába ültetem, és amikor nagyobb a gyökere akkor teszem földbe.

Virágok téli vetéshez